معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكي تبريز

این تحقیق نشان داد که شاخص قیمتها، با ۱/ ۱ درصد افزایش، به بالاترین حد خود از سال ۲۰۱۱ به بعد، نزدیک شده است. بيش از حد ظرفيت يخچال، داخل آن را پر نكنيم. سپس آب خورش را در یک ظرف بزرگ میریزند و نان لواش داخل ظرف میگذارند. پس از اینکه آش پخته شده، آن را از روی شعله برمیدارند و داخل یخچال میگذارند.

این ترکیب را در روغن داخل سرخ میکنند و داخل نان ساندویچی میگذارند. آش دوغ را در بسیاری از دیگر شهرهای ایران هم درست میکنند. در این آش انواع حبوبات نظیر لوبیا قزمز، عدس و نخود، برنج و دوغ چکیده میریزند. در آذربایجان، آشهای زیادی وجود دارد اما در بین آنها آش یخ از همه خاصتر است. آن ها قبلاً به خاطر بالا بودن کلسترولشان ، دور افتاده شده بودند، اما مطالعات جدید نشان داده اند که کاملاً سالم و مغذی هستند. مواد غذائی ارگانیک خطر بیماری ها را کم می کند.

حتما هم از خودتان بپرسید که در هر بار مصرف چند سهم از فلان محصول غذایی را میخورید. برای حفظ بهداشت مواد غذایی هرگز مواد غذایی را خارج از یخچال یخزدایی نکنید. هرگز برای اینکه متوجه شوید غذایی فاسد شده یا نه آن را نچشید. از خرید مواد غذایی مثل آب میوه، آب زرشک، ساندویچ، دل و جگر و امثال آن ها که توسط فروشنده های دوره گرد عرضه می شوند خودداری کنیم. نمک یک ادویه پرمصرف است که حضور آن در لیست خرید خانه امری ضروری بهحساب میآید.

برای تغذیه سالم مجبور نیستید یک رژیم محدود و سخت داشته باشید. بنابراین دو توصیه برای شما داریم؛ نخست اینکه سعی کنید سفرهای زیادی داشته باشید و دیگر اینکه در سفرهایتان غذاهای شهرهای مختلف را حتما امتحان کنید. مواد غذایی در واقع دو نیاز فیزیولوژیکی یعنی تامین انرژی و تشکیل و مرمت بافتها را بر عهده دارند که کربوهیدراتها و چربیها تامین کننده انرژی مورد نیاز هستند و پروتئینها برای بازسازی بافتها بکار میروند. مردم به دنبال برند های مواد غذایی معتبر و با کیفیت هستند چون به سلامتی خود و خانواده شان اهمیت می دهند. نانی که پس از سرد شدن با سفره حمل و نگهداری شود، مطبوع تر و ماندگارتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید