ناهار چی بپزم؟

یکی دیگر از مواد غذایی ضروری در چک لیست خرید خانه برای ما ایرانیها، برنج است؛ بهخصوص آنکه هم حجم وعده غذایی را بیشتر میکند و هم میتواند شما را سریعتر سیر کند. لوبیا و عدس، پروتئین و کربوهیدراتهای پیچیده را به وعده غذایی شما اضافه میکنند و به شما انرژی پایدار میدهند. نوشیدن یک لیوان شیر گرم ، قبل از خواب به برطرف شدن کم خوابی نیز کمک می کند. گاهی برای توزیع عادلانه غذا در زمان های کمبود مواد غذایی، مخصوصاً دوران جنگ، از جیره بندی استفاده می کنند. تشخیص عوامل بیماری های ناشی از غذا و همچنین شناسایی روش های نظام یافته تر جهت نابودی این بیماری ها سبب توسعه سیستم های تجاری همچون HACCP شد.

پنیر: فراورده ای از شیر ترش است که انواع مختلف آن موجود می باشد. پنیر، اولین فراورده غذایی عمل آمده بود. اقتصاد برخی کشورها بسیار متکی بر صادرات مواد غذایی است (در برخی موارد، بیش از 80 %). بیماری های ناشی از غذا و یا مسموم کردن غذا توسط باکتری، سم، ویروس و غیره ایجاد می شود.

هر ماده غذایی می تواند محرک باشد؛ اما مواد غذایی که معمولاً ایجاد حساسیت می کنند دارای گلوتن، ذرت، صدف، بادام زمینی و سویا می باشند. برای مثال، ذرات کوچک از یک ماده غذایی در هوا که حتی استشمام هم نمی شود، می توانند واکنش های کشنده ای را در فرد مبتلا به حساسیت ایجاد نمایند. مقدار ماده غذایی مورد نیاز برای تحریک فرد مبتلا به حساسیت، می تواند بسیار کم باشد.

البته این گونه ناهنجاری ها ریشه ارثی دارند و اساساً از اعضای خانواده به فرد منتقل می گردد. 13 درصد از مردم دنیا از کمبود ید رنج می برند. به علاوه، با توسعه صنعت، مردم عادی که توان استخدام خدمتکار خانگی را نداشتند، توانستند از مزایای غذاهای آماده که مدت زمان پخت را کاهش می دهد، بهره مند گردند.

دیدگاهتان را بنویسید